Çanakkale Zeytin Çalıştayı Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü ve Ziraat Fakültesi'nin organize ettiği, Ezine'nin Üvecik köyünde Uluova Süt Ticaret A.Ş. ev sahipliğinde düzenlenen Zeytin Çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştaya; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Fatih Kahrıman ve Doç. Dr. Burak Polat, Ezine MYO Müdürü Mustafa Ekici, Uluova Çiftliği Genel Müdürü Mesut Buran, akademisyenler, öğrenciler, zeytin ve zeytinyağı üreticileri, özel firmalar ve Çanakkale İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri katıldı. 

Çalıştay kapsamında üniversitemiz öğretim üyeleri zeytin ve zeytinyağı üzerine kendi alanları ile alakalı sunumlar gerçekleştirdi. Dr. Mehmet Ali Gündoğdu’nun “Zeytin ve Zeytinyağında Kalite” başlıklı sunumu ile başlayan çalıştayın devamında Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal “Üniversite Sanayi İşbirliği Örneği: OLIVER Projesi” başlıklı, Doç. Dr. Emre Özelkan “İklim Değişikliği ve Zeytin Üretimine Etkileri” başlıklı, Prof. Dr. Yasemin Kavdır “Zeytinyağı Üretiminde Atıkların Değerlendirilmesi” başlıklı, Doç. Dr. Bengü Everest de “Zeytin ve Zeytinyağı Sektörünün Ekonomik Yönden İncelenmesi” başlıklı sunumlarını katılımcılarla paylaştı.

Sunumların ardından sektör temsilcilerinin soru, görüş ve önerileri alınarak konuyla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Çalıştay Uluova Çiftliği bahçesinde bulunan 800 yıllık zeytin ağacının önünde toplu fotoğraf çekimi ve katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile son buldu.