Ziraat Fakültesi’nde ‘II. Tarım Sempozyumu’ Gerçekleştirildi

  Ziraat Fakültesi’nde ‘II. Tarım Sempozyumu’ Gerçekleştirildi

             Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin ev sahipliğinde Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çanakkale Ticaret Borsası, Ziraat Mühendisleri Odası, Bayramiç Ziraat Odası ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği işbirliğinde, Ziraat Fakültesi Amfisinde 14-15 Aralık 2017 tarihlerinde ‘II. Çanakkale Tarımı Sempozyumu’ gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz ile çok sayıda üniversitemiz yöneticisi, akademisyenler, sektör temsilcileri, kurum yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Sempozyum’un açılış konuşmaları sırasıyla, Sempozyum Başkanı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer tarafından gerçekleştirildi.

      Üniversitemizin kuruluşunun 25. yılı ve aynı zamanda ‘Ziraat Eğitim ve Öğretimi’nin başlangıcının 172. Yılı´ münasebetiyle düzenlenen sempozyumda, Sempozyum Başkanı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz yaptığı konuşmada; “Çanakkale denilince, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra aklımıza tarım, ve tarım denilince de, yine Çanakkale gelmektedir. Birincisini 2011 yılında düzenlediğimiz ve bugün de ikincisini gerçekleştirecek olduğumuz `Tarım Sempozyumu’na, İlimiz tarımıyla ilgili çok sayıdaki bildirinin sunulmuş olması da, ilimizin tarımsal potansiyelinin bir göstergesidir. Çanakkale, tarımsal potansiyeli bakımından Ülkemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. Çanakkale´mizde, ‘Coğrafi işaret tescili´ almış olan `Bayramiç Beyazı´ ve `Ezine Peyniri´ gibi ürünlerimiz bulunmakta, ayrıca birçok farklı üründe de tescil alma çalışmaları sürdürülmektedir. Bu bağlamda, Ziraat Fakültemiz de, gerek bu ürünlere coğrafi işaret alınması ve gerekse ilçe ve beldelerimizde `Tarım İl Müdürlüğü´müz ve Ziraat Odalarımızla birlikte, sıklıkla gerçekleştirdiğimiz panel ve bilgilendirme toplantılarıyla, Çanakkale tarımına hizmet vermeye devam etmektedir. `İkinci Çanakkale Tarımı Sempozyumu´nu, Çanakkale’nin tarım potansiyelini irdeleyerek, tarım ürünlerinin niteliğinin geliştirilmesine yardımcı olmak, tarım ve sanayi işbirliğine yeni pencereler açarak, Çanakkale tarımını güncel gelişmelerin ışığında değerlendirmek, bilimsel sonuçları tartışarak, ileriye yönelik vizyon geliştirmek amacıyla planladık. Sempozyuma 52 adedi sözel, 118 adedi de poster toplam 170 adet bildiri sunulmuştur. Sempozyum hazırlıkları yaklaşık bir yıl sürmüştür. Bu vesileyle, ‘Sempozyum’un düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak sözlerini sonlandırdı.”

          Sempozyum Onursal Başkanı Rektör Prof. Dr. Yücel ACER, “Çanakkale’yi sembolize eden birçok değerin bulunduğunu, bunlardan birinin de Tarım Kenti Çanakkale olduğunu ifade etti. Türkiye’nin uluslararası alanda içinden geçtiği bu sıkıntılı süreçlere rağmen, ekonomik olarak biran önce ekonomisi güçlü ülkeler arasında yerini almak zorunda olduğunu belirtti. Bunun için de Türkiye'nin bir an önce kendi kendine yeten ülke konumuna geri dönmesi gerektiğini,  bu dönüşte de tarım sektörünün lokomotif bir sektör olarak üstüne düşeni biran önce yapması gerektiğini belirtti. Tabii tarım deyince de Üniversitelerimiz ve Ziraat Fakültelerimiz bu işin en önemli noktasında yer almak zorundadır ve biz Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi olarak tüm fakültelerimizle olduğu gibi Ziraat Fakültemizle de bu işin merkezinde bulunmaktan hiç kaçınmadık, kaçınmayacağız diyen Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, bu sempozyumun gerçekleşmesinde öncelikle Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz Hocamıza ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum diyerek konuşmasını sonlandırdı.

             Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Yücel Acer tarafından sempozyuma çağrılı bildiri ile katılanlara günün anısına birer plaket ve hediye takdim edildi. Hediye takdimlerinin ardından, Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Doç. Dr. Reyhan Körpe, TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Cem Akşit, Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay’ın, çağrılı bildirilerinin sunumu ile açılış oturumu sona erdi.

           İlk gün öğleden sonar programında bitkisel üretim, hayvansal üretim ve diğer konular başlıkları altında üç farklı salonda eş zamanlı olarak bilimsel sunumlar gerçekleştirildi. İki oturum halinde düzenlen sunumlarda toplam 51 çalışma değerlendirildi. Aynı zamanda birinci gün poster sunumları da katılımcıların yoğun ilgisini çekti. İlk günün sonunda katılımcılar Syngenta firmasının katkılarıyla düzenlenen gala yemeğinde bir araya geldi. Sempozyumun ikinci gününde de üç ayrı salonda oturumlar devam etti. Sempozyum süresince, farklı konu başlıklarında 52 sözlü ve 118 poster bildiri olmak suretiyle toplam 170 sunum gerçekleşti. Sempozyum programı kapanış oturumunda sonuç bildirgesinin okunması, sponsor Kurum ve firmalara plaket takdiminin ardından, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Kahrıman’ın kapanış konuşması ile sempozyum son buldu.