Ziraat Fakültesi İçinde Yer Alan 'Kalıcı Tarımsal Değerler Sergisi'ne Yoğun İlgi

Ziraat Fakültesi İçinde Yer Alan 'Kalıcı Tarımsal Değerler Sergisi'ne Yoğun İlgi

    Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi'nde Ziraat Fakültesi'nin içinde yer alan 'Kalıcı Tarımsal Değerler Sergisi', başta Ziraat Fakültesi ve Üniversitemiz öğrencileri olmak üzere farklı kreş, ilk ve orta dereceli okullar, liseler ve halkımız tarafından yoğun ilgi görüyor.

    Kuruluş çalışmalarına 2016 yılı içerisinde başlanılan Ziraat Fakültesi 'Kalıcı Tarımsal Değerler Sergisi'nin Fakültenin iç ve dış mekânında iki ayrı bölümden oluştuğunu söyleyen Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz, “Kalıcı Tarımsal Değerler Sergimiz; bir anlamda tarım müzemiz hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. 2008 yılından itibaren toplanmış olan çok sayıdaki tarımsal eser bu sergimizde yer almakta, bununla birlikte çeşitli eser bağışlarıyla da sergimiz zenginleşmekte, bütün halkımızı Fakültemiz'in 'Kalıcı Tarımsal Değerler Sergi'sini ziyaret etmeye bekliyoruz” şeklinde konuştu.

    Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz; Ziraat Fakültesi 'Kalıcı Tarımsal Değerler Sergisi'nin içinde eski tahıl ve zeytinyağı küpleri, at ve kağnı arabaları, eski pulluklar ile kuş yuvalarından oluşan bir koleksiyonun bulunduğunu, ayrıca ipekböcekçiliği ve dokumacılık eserleri, taş işçiliği ve marangozluk aletleri, hasat ve harman aletleri, Çanakkale seramikleri ve Türk ekmekçilik ve sofra kültürü temalarının işlendiği tematik dolapların yer aldığını söyledi. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz, özellikle çocukların yoğun ilgisini çeken, modern tarım makinalarının minyatürlerinin sergilendiği 'Minyatür Çiftlik' temalı bir dolabın da sergilenmekte olduğunu ifade etti.